Faculty

Our Faculty Members

Sl. No. Teacher's Name Qualification
1 AMRITA SHARMA M.A, B.ED
2 LABONNYA ROY M.A., TTC
3 MADHUMITA MUKHERJEE BA, MMTC
4 NANCY SONKAR M.SC., B.ED
5 PAPIA MUKHERJEE M.A.
6 SANGITA DEY M.COM, MMTC, B.ED
7 SOMOSREE CHATTERJEE MA, BED
8 SAMITA BHATTACHARJEE B.SC., B.ED
9 PUNAM SHARMA B.A
10 ARPITA HALDER B.A, B.ED
11 SUTAPA PAUL M.SC, B.ED
12 NANDITA BHATTACHARJEE B.A
13 TAMA DEY MALLICK B.A. MMTC
14 RITU SHAW B.SC
15 TANAYA MUKHERJEE B.COM, MMTC
16 DEBASHREE BANERJEE B. A
17 DIPIKA KAYAL MA, BED
18 MADHUMITA DAS MA, BED
19 SUTAPA GHOSH BA, MMTC
20 SANCHARI GANGULY M.SC, B.ED
21 SMRITI DAS M.A, B.ED.
22 SUDIPA PATRA M.A ,B.ED
23 RAJAT PATRA M.A., B.ED
24 SOUMYADEB BHATTACHARYYA BTECH, B.ED
25 POUSHALI HAZRA MSC, B.ED, M.ED
26 SWETA PAUL MA, B.ED
27 ANINDITA OJHA M.SC, B.ED
28 ANINDITA MAJI B.SC, B.PED
29 DEBASIS PALLYA M.SC, B.ED
30 DEBANJAN KARMAKAR M.A, BED
31 DEEPANJANA GHOSH M.SC, B.ED
32 PURBASA MAITI M.SC, B.ED
33 SWATI AGARWAL M.COM, BED
34 KHUSHBOO AGARWAL M.COM, B.ED
35 DEBDATTA ROY M.SC, B.ED

OFFLINE TEACHERS TRAINING SESSION 2023-24

SL. NO. TEACHER NAME DATE TOPIC
1 SMRITI DAS - Capacity Building Programme on EXPERIENTIAL LEARNING
2 Debasish Pallya - Active Learning Strategies in Computer Science
3 Soumita Das - Active Learning Strategies in Computer Science
4 Debanjan Karmakar - English Language Teaching
5 Moumi Chatterjee - English Language Teaching
6 Anindita Ojha - National Educational Policy 2021.
7 Nandita Bhatterjee - Gender Sensibility in School.
8 Amritanshu Paul - Gender Sensibility in School.
9 AMRITA SHARMA 11 & 12 Aug-2023 INDUCTION PROGRAMME
10 TANMOY NAGA 11 & 12 Aug-2023 INDUCTION PROGRAMME
11 AMRITA SHARMA 19-Aug-23 ART INTEGRATED LEARNING
12 SMRITI DAS 19-Aug-23 ART INTEGRATED LEARNING
13 DEBANJAN KARMAKAR 1 & 2 SEP-23 ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE
14 TANAYA MUKHERJEE 1 & 2 SEP-23 HEALTH AND WELLNESS
15 SANCHARI GANGULY 17-Aug-23 STRESS MANAGEMENT
16 DEBDATTA ROY 17-Aug-23 STRESS MANAGEMENT
17 AMRITA SHARMA 2-Sep-23 EMOTIONAL WELL BEING & STRESS MANAGEMENT

INHOUSE TRAINING 2023-24

SL. NO. TEACHER NAME DATE TOPIC
1 Soumita Das 13th April 2023 Technology in Training
2 Debasis Pallya 13th April 2023 Technology in Training
3 Arpita Halder 19th April 2023 Happy Class Room 2023
4 Ritu Shaw 19th April 2023 Happy Class Room 2023
5 Arpita Halder 19th April 2023 Happy Class Room 2023
6 Jaya sarkar 19th April 2023 Happy Class Room 2023
7 Madhumita Mukherjee 19th April 2023 Happy Class Room 2023
8 Tanaya Mukherjee 19th April 2023 Happy Class Room 2023
9 Deepika Kayal 19th April 2023 Happy Class Room 2023
10 Sangita Dey 19th April 2023 Happy Class Room 2023
11 Nandita Bhattacharya 19th April 2023 Happy Class Room 2023
12 Somosree Chatterjee 19th April 2023 Happy Class Room 2023
13 Labonnya Roy 19th April 2023 Happy Class Room 2023
14 Deblina Mukherjee 19th April 2023 Happy Class Room 2023
15 Punam Sharma 19th April 2023 Happy Class Room 2023
16 Sudipa Patra 19th April 2023 Happy Class Room 2023


Admission open from Nursery to IX & XI